Drivhuseffekt 2
Drivhuseffekten
I dette opplegget får elevene lære om drivhuseffekten gjennom å tegne og forklare hva som skjer i et demoforsøk som skal likne drivhuseffekten (forsøket beskrives på neste side). Denne lenken leder til en side der elevers tanker om drivhuseffekten sammenfattes. Opplegget er designet for tre skoletimer, og anbefalt nivå er Vg1. Nedenfor oppsummerer vi viktige aspekter ved opplegget. På neste side går vi gjennom opplegget steg for steg.
Anbefalt nivå: Vg1
Antall skoletimer: 3–4
Arbeidsformer: Helklasse- og gruppeaktiviteter
Elevprodukter: Egenproduserte representasjoner av drivhuseffekten (for eksempel håndlagde eller digitale tegninger)
Sentrale fagbegreper: Drivhuseffekt, klimagasser, karbondioksid, solstråling (kortbølget stråling), varmestråling (infrarød stråling / langbølget stråling)
Læringsmål: Elevene skal kunne forklare hva drivhuseffekten er, og hvordan et eksperiment som skal simulere drivhuseffekten, fungerer.
Ressurser: Eksperimentoppsett, lærebok, datamaskin, papir og penn, glass og vann
Designprinsippene: Dette undervisningsopplegget er basert på designprinsippene.
Forslag til timeinndeling:
Økt 1
Oppstart (helklasse, ca. 30 minutter)
- Idémyldring
- Introduksjon til demoforsøket
Representasjonsoppgave (pararbeid, ca. 15 minutter)
- Elevene tegner og forklarer hva som skjer i forsøket, to og to.
Økt 2
Representasjonsoppgave, forts. (gruppevis, ca. 45 minutter)
- Etter pausen tegner elevene videre og forklarer hva som skjer i forsøket.
- Etter omtrent 20 minutter går to grupper sammen og forklarer for hverandre hva de har tegnet. Den nye gruppen tegner en ny, forbedret felles tegning.
Økt 3
Oppsummering (helklasse, ca. 30 minutter)
- Noen grupper tegner på tavla foran i klasserommet og forklarer for klassen hva de har funnet ut.
- Læreren kommenterer elevenes tegninger.
Introduksjon til energibalansen (ca. 15 minutter)
Læreren forklarer energibalansen. Bruker en analogi med et glass med vann.